Udržitelnost

Období po Vánocích vybízí k přemýšlení o množství věcí, které kupujeme a shromažďujeme. Proto jsme se i my rozhodly zamyslet nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom zmírnily přílišnou zátěž pro planetu. Ať už během Vánoc, v domácnosti nebo třeba při plánování Vaší svatby.
Recyklace materiálů 
Kupujete každý rok nový balící papír, abyste udělali parádu? Co takhle koupit kvalitnější a použít ho opakovaně. Kombinovat se dá například s dárkovými papírovými krabicemi různých velikostí, bez problému si je od obdarovaných po svátcích vyberete zpět a ušetříte tak jak peníze, tak čas, protože balení do krabičky máte vcukuletu hotové. 

Další možností je použít na balení dárků textilní materiál, který je více modulativní na opakované použití. A pokud máte strach, že nebude dost originální, stačí každý rok použít jiné zdobení. Doporučujeme například různé přírodniny, tvranlivé zelené větvičky (buxus, myrta, cesmína..), dřevěné visačky a jutové mašle. 

Na svatbách se dá využívat nábytek nalezený na půdách a v bazarech a přetvořit k obrazu svému. Využít se dá také technické vybavení jako jsou dřevěné žebříky, palety nebo cívky. Místo váziček můžeme umístit drobné květinové dekorace do zavařovacích sklenic nebo použitých lahvích. Etiket se zbavíme jednoduše ponořením do horké vody a můžeme dodekorovat ladícími stuhami. Stuhy pro jakoukoliv příležitost je možné, kromě klasických saténových, vyrobit z přebytků látky kterou používáte například na ubrusy.
Lokální dodavatelé
Při výběru dodavatelů se snažte myslet především na místní a rukodělné výrobky. Ať už kupujete Vánoční dárek, nebo vybíráte prstýnky, občerstvení nebo květiny. Myslete na to, že dovozové produkty k nám musí dlouhou cestou, která se promítne nejen znečištěním, ale i ve vaší peněžence. Při výběru druhů surovin či květin se snažte myslet sezónně, ať je plodiny možné získat z naší přírody.
Příroda jako zdroj
Při plánování konceptu a vizuální svatby myslete na využitelnost přírodních zdrojů. Do květin můžete využít zeleň z okolí. Dekorační tabule vyrobit ze dřeva. Na dort dodat domácí marmelády a místo nealko balených vod a limonád si vyrobit své vlastní z ovocných a bylinkových sirupů.
Budoucí využití
Pokud pořizujete oblečení svým družičkám, maminkám apod., je dobré myslet na to, aby oblečení nebylo pouze jednorázovou investicí. Proto je lepší zvolit oblečení šité na míru, nebo alespoň pořízené po domluvě s vašimi nejbližšími, tak aby ho nevyužili pouze na vaši svatbu, ale i do budoucna.
Zbavování se věcí
Veškerým věcem pořízeným nebo vyrobeným na vaši událost je dobré dát další život. Možností je buď rozdat dekorace hostům kteří je využijí k výzdobě domácnosti nebo je darovat/prodat do svatebních půjčoven či vintage obchodů. Pokud už něco vyloženě vyhazujeme, je dobré alespoň minimalizovat množství směsného odpadu a samozřejmě i v průběhu celé akce třídit a nezapomínat i na kompostování. Protože pokud využíváme přírodní materiály, to, co znovu nevyužijeme, můžeme s klidným svědomím přetvořit v živiny a koloběh se tak krásně uzavře.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram