Rozbíjení talíře

Jedním z nejtradičnějších svatebních zvyků je rozbíjení talíře. Určitě si ho vybavíte – obsluha si připíjí s novomanželi na jejich zdraví a následně rozbíjí talíř. Střepy se roztříští po zemi, ideálně na co nejvíce malých částí a novomanželé se jej snaží do posledního střípku společnými silami zamést.
Znáte ale symboliku a historii tohoto zvyku?
Historie tohoto zvyku sahá až do starogermánské říše, kde se podobným způsobem při sňatku tříštily střepy nikoliv porcelánové, ale z vypalované keramické hlíny (Což za nás tedy říkáme, že mohlo vypadat krásně a možná by stálo za to, se k tomu na některých svatbách vrátit!). Střepy samy o sobě měly symbolizovat štěstí, které bylo novomanželům do společného soužití přáno. Možná vás ale překvapí, že důležité zde nebyly pouhé střepy, ale i samotný zvuk tříštícího se nádobí. Tento hlasitý třesk měl odehnat všechny zlé duchy a ochránit tak manželský pár.
K téhle tradici se váže i pár dalších zajímavých okořenění, která jste možná ještě na svatbách nezažili
Před rozbitím talíře někdy předchází přípitek hostitele s novomanželi, ve sklenicích, které jsou novomanželům nabídnuty, by ovšem neměl být stejný obsah. Pouze jeden z páru si vybere skleničku s alkoholem, na druhého zbude obyčejná voda. Pokud si právě ženich vybere vodu, říkávalo se, že po večerech bude zůstávat doma. Dalším zpestřením může být, pokud svatebčané novomanželů práci ztěžují. Mohou všemožně rozkopávat povalující se střepy, rozšlapávat je na ještě menší kousky a nebo dokonce vysypávat z lopatky již nametené střepy. Takto prý posilují budoucí manželství, které se tak obrní před všemi překážkami a když už přece nějaké život přinese, společně je vždy zvládnou – stejně jako zametání střepů s nástrahami. Když už jsou všechny střepy úspěšně zameteny, měli by si novomanželé dva z nich ponechat a pečlivě schovat tak, aby jim štěstí z domu neuteklo.
Symbolika této tradice má samozřejmě kořeny v historii a tak nemůžeme veškeré výklady aplikovat na dnešní manželství. Je to ale podobné, jako se všemi tradicemi a jak to my máme rády – můžete si z nich vytáhnout to, co sedí přímo vám. Zachovat jen to, co je vám příjemné a případně obohatit o nové významy původní tradici. Pokud máte nápady nebo příběhy přímo k rozbíjení talíře, klidně se s námi o ně podělte!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram