hod kyticí

Zvyk, který nechybí snad na žádné svatbě. Všechny svobodné dívky se sejdou kolem nevěsty, ta se k nim otočí zády, hodí kytici za sebe a která dívka ji chytne, ta se do roka vdá. Řekli byste si, že na tom není co vymýšlet, přeci to každý zná. Ale…
I tato tradice se dá pojmout malinko jinak. Jelikož některé z nás jsou hodně esteticky založené a vidět krásnou kytici, jak ji dav svobodných děvčat cupuje na kousky, nám trhá srdce. Malinko jsme pátraly, zda by se to nedalo celé provést jinak, ale aby myšlenka zůstala zachována. Dnes už je celkem časté, že nevěsta, aby předešla zničení své vlastní kytice, si nechá uvázat ještě jednu náhradní, tzv. házecí. Tradici tak tedy trošku obejde, zkrátka vlk se nažere a koza zůstane celá. 

Je tu ale ještě další možnost a tím je tzv. vyplétání. Každá svobodná dívka dostane stuhu, která se přiváže k nevěstině kytici. Té se potom zavážou oči, dívky se postaví okolo ní do kruhu a obchází dokola. Nevěsta postupně odstříhává pentle, až zůstane jen jedna poslední. Dívka, která ji drží dostane kytici, jako symbol lásky a plodnosti a příslib blížícího se sňatku.
Přemýšlejte, která z variant je vám nejblíže. Určitě jsou všechny přijatelnější, než původní středověká verze, kdy roli kytice představovaly svatební šaty a každá z dívek se snažila kousek z nich utrhnout. Takže pokud chcete být opravdu tradiční, přejeme hodně odvahy a rychlé nohy.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram