Červnová lokální aneb jak se shání český kytky

Eliška & Jan

Prožij: koncept, organizace, dekorace, květiny
Fotograf: @marketavlasata
Ohledně lokálních kytek vás už spamujeme nějakou dobu, tak na to ještě trochu navážeme v povídání o téhle svatbě, které se k tomu vyloženě nabízí. Potom už s tím, slibujeme, dáme na chvíli pokoj. Letos jsme se totiž rozhodly, že články ohledně jednotlivých svateb zasvětíme zároveň konkrétnímu tématu a odtajníme vám vždy nějaké tipy a triky, které můžete směle aplikovat při plánování vaší svatby.
Loni jsme otevíraly sezónu párem, se kterým se jednak známe trošku osobněji a druhak nám dali v podstatě volnou ruku při výběru květin. Rozhodly jsme se toho využít pro dobro věci, protože samy dobře víme, že když dáme dodavatelům volnou ruku, vznikají ty nejvíc wow věci.

Květiny jsou pro nás velmi výrazným prvkem, co se barevné palety týče. Druhově se snažíme respektovat sezónu tak, abychom vždy alespoň část květů a zeleně mohly pořídit u lokálních pěstitelů a na našich zahradách. Další druhy pak doplníme z dovozu a musíme přiznat, že vyladit někdy přesné odstíny barev jen podle fotek z online katalogů je pořádný oříšek a sedíme u toho hodiny a hodiny. Přály bychom si všechny květy při kompletování materiálu vzít do ruky, přivonět si k nim a skládat si je hezky k sobě. Bohužel ale český květinový trh není tak široký a rozmanitý, abychom byly schopné z něj pokrýt všechny zakázky po celou svatební sezónu.
Svatba Elišky s Honzou nám ale dala možnost využít červnovou paletu u nás kvetoucích druhů na maximum a k naší radosti jsme měly výsledných 90% květinového materiálu z lokálních zdrojů. Jakým způsobem jsme materiál vybíraly a od kolika různých dodavatelů nakupovaly, vám odtajníme v následujících řádcích.

Hlavní květy: Pro nás poměrně netypicky jsme se rozhodly, aby hrály v kyticích prim růže. Růže jsou obecně jedny z nejvíc problematikých druhů v kontextu uhlíkové stopy a také velmi populární květinou u nás, takže je máme negativně spojené s konvenční vazbou a ekologickou zátěží. Červen nám ale otevíral možnost využít místní zahradní růže. Nevydrží ve váze tak dlouhou dobu, jako chemicky ošetřené šlechtěné růže, ale za tu jemnost a opojnou vůni to rozhodně stojí, navíc vás odmění i svým bohatým větvením, přičemž pak není potřeba tolik okolní zeleně. Doplnily jsme českými fialami, karafiáty, díky teplému jaru už i hledíky a z dovozu dokoupily pár gerber.
P.S: opadané okvětní lístky zahradních růží se skvěle hodí jako květinové konfety.

Vedlejší květy: Divokost vazbám jsme dodávaly díky českým hrachorům, statici, kvetoucím keřům, bíle kvetoucímu tabáku, řebříčku, jarmance a smilku.

Doplňkový materiál: Vzdušnost a množství květů nám pomohli dohnat další jemně kvetoucí keře, květy mrkve a étericky pojmenovaná rostlinka paprska velkokvětá.

Zeleň: Sbíraly jsme čistě místní zeleň u které je důležité mít vyzkoušenou trvanlivost a i tak je při velkých vedrech třeba počítat se zavadáním a myslet na to při časovém rozvržení instalace (a vřele doporučujeme rozprašovače :))

Abychom mohly maximálně využít lokální nabídku, materiál jsme měly rovnou z několika různých zdrojů. Velké množství květů pocházelo z bio farmy Kveteto (která letos bohužel ukončila svoji produkci, ale šiřme prosím dál jejich poselství a nepřestávejte podporovat malé místní podnikatele a ekologické zemědělství), pak z našeho oblíbeného ekologického květinářství Greendecor, poměrně velká část doplňkových květů a zeleně byla samosběr a naše zahrady a vyjímečně opravdu maličkatý zlomek květů z velkoobchodu.

Tohle jen pro odkrytí toho, jaká cesta se skrývá za snahou naplňovat poptávku svatební výzdoby z lokálních zdrojů. Ale určitě to lze. Záleží ale i na vás, jakožto koncovém zákazníkovi s jakým typem poptávky se budou svatební agentury, designéři a floristi setkávat a na každém z nás, jak budeme podporovat místní trh.

Jak můžete vy sami podpořit místní trh a mít (nejen) na svatbě vkusné a voňavé kytice za rozumnou cenu?

Pokud plánujete svatbu:

Nechte vašim floristům volnou roku ve výběru konkrétních druhů. Budou tak mít větší možnost sáhnout po lokálních dodavatelích, zároveň jsme si jisté, že dodrží ne-li předčí vaší vizuální představu a vy nakonec budete v ruce držet poctivou fresh kytici, která k vám nemusela cestovat přes půl zeměkoule.
• Pinterest berte s rezervou. Pamatujte, že Pinterest je skvělou inspirací, ale: 
a) Fotky pochází z různých koutů světa a tak druhy květin, které na nich vidíte rostou v různých podnebích.
b) Ne všechny fotky jsou z reálných svateb, ale často jde o různé editorialy6 a reklamní focení, kde nejsou nároky na trvanlivost květin tak vysoké, jako během svatebního dne.
c) Často jsou součástí květinových instalací květy umělé a proto některé druhy, které u nás poptáváte podle fotek v dané barevnosti ani neexistují. A všichni také známe kouzlo postprodukce fotografií, že?:)

Méně je někdy více. Tenhle tip ušetří přírodu i vaši peněženku. Vymýšlejte jednotlivá stanoviště tak, abyste mohli květinové dekorace přemístit během svatebního dne. Máte pompézní květinovou slavobránu? Po obřadu s ní můžete vyzdobit například fotokoutek.

Pokud vás svatba nečeká, ale toto téma vám není lhostejné, tak kupujte kytky u poctivých prodejců nebo přímo u lokálních pěstitelů.

A jaká jinak byla svatba Elišky a Jana? Nechceme se stále opakovat a právě i proto vám nesdílíme celý svatební příběh, ale zajímavé prvky z jednotlivých svateb. Ale co si budem - byla to klasicky romantika. Moc nás bavila vizáž nevěsty, kdy se jen podtrhlo její přirozené kouzlo a bylo to tak přesně akorát - Eliška byla (je:)) nádherná. Zkrátka když máte šikovné vizážistky, pomůžou vám cítit se ve své kůži v den D.

Obřad byl intimní v divoké zahradě usedlosti na Lisu s nejbližší rodinou a přáteli. Citlivě zrekonstruované místo, kde majitelé nezapomněli ani myslet na praktickou stránku provozu, nám dovolovalo pouze zdobit a podtrhnout atmosféru místa, nikoliv zakrývat a měnit, jak my nerady. Celá svatba se nesla v duchu zahradní slavnosti, s možností venkovních her, odpočinku i vyžití pro nejmladší návštěvníky. Eliška s Janem nás potěšili tím, že nám znovu připomněli a dokázali platnost a poslání naší práce. Kdy i přes množství šikovných a schopných lidí v jejích blízkém okolí sáhli po svatební agentuře ohledně dekoru i organizace. A jsme šťastné, že oni sami to hodnotí jako správné rozhodnutí a mohli si díky nám užít svou svatbu na maximum společně se svědky a těmi nejbližšími po celou dobu, od samotných příprav po večerní párty a ranní deinstalaci. A přesně tak si to domluvili při našich prvních schůzkách. Takže děkujeme všem našim klientům, že nám zas a znovu ukazují, že investovat do společného času s jejich nejbližšími se vyplatí a že naše motivace pro vznik Prožij byla správná.

slova přímo od Elišky a Jana:

“Jestli přemýšlíte, zda stojí za to investovat do profi organizace svatby nebo si raději vše zařizovat sami - moje odpověď je jasná, ano stojí to za to! A holky z Prožij jsou jasná volba, protože jejich organizační dovednosti jsou opravdu profi:) Výzdoba svatebního místa od holek byla prostě nádherná. Ale asi největší oporou pro mě holky byly v den svatby, kdy vše derigovaly do posledního detailu, takže se nám svatba vyvedla přesně podle našich představ, opravdu nenastal žádný zádrhel:) Myslím di. že by si každý měl svoji svatbz náležitě užít a prožít:), což vám umožní schopné organizátorky jako Danča, Kačka, Terka a Terka… Holky, děkujem!”
Příště vám poodkryjeme zákulusí toho, jak vznikají dekorace na konkrétní svatbu, od nápadu, přes tvorbu konceptu až k samotnému vyrábění dekoračních prvků. A to vše na jedné doslova magické svatbě.


Děkujeme, 

Holky z Prožij
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram